Aby ste vedeli ako to je, keď nám nevidíte na prsty 😀 tak vám tie prsty ukážeme. Povieme vám všetko o tom ako vyzerá zákulisie festivalu a čo sa deje keď sa zdanlivo nič nedeje. Rozhodli sme sa napísať aj o tom, ako je to organizačne v dobe, kedy ešte nevidíte vystupovať umelcov alebo zatiaľ to umenie zdanlivo ešte spí. Lenže ono naozaj nikdy nespí. Prinášame pár náhľadov za oponu v rozhovore s organizátormi.

Ako to je? Kedy začína nový ročník festivalu?

Pre návštevníkov a fanúšikov FUBABY nový ročník začína v tomto roku od 17. júna (pondelok) a potrvá celý týždeň. Pre nás organizátorov začal už počas toho predchádzajúceho, kedy súčasne s jedným ročníkom plynulo začína príprava toho nasledujúceho.

Koľko je s tým práce? Aký je váš tím?

Práce s prípravou FUBABY je každým rokom viac a viac, čo nás na jednej strane nesmierne teší, že napredujeme a rastieme, ale na strane druhej to prináša aj viac aktivít, zodpovednosti a povinností, bez ktorých to samozrejme nemôže fungovať.

Niekto si možno ani neuvedomuje, čo všetko obnáša príprava už od prvotného povolenia a zarezervovania si termínov, až po posledné farbičky do tvorivých dielní pre najmenších, občerstvenia pre účastníkov a pomocníkov. Je toho “strašne” veľa od technického zabezpečenia, vybavenia povolení, prípravy programu, zabezpečenia partnerov, bez ktorých by sme len ťažko festival vôbec uskutočnili, cez prípravu všetkých scén, prípravu a aktualizácie marketingovej stránky (FB, IG, youtube, web, TV a rádio spoty…..). A toto všetko je stále iba zlomok všetkého, čo je nevyhnutné pripraviť a zabezpečiť, aby si každý návštevník FUBABY užil čo najviac a plnohodnotne – čo je pre nás to najdôležitejšie a zároveň aj našou najväčšou odmenou.

Kedy sa môžeme tešiť na sprievodné akcie a workshopy?

Všetkým odporúčame sledovať našu internetovú stránku a FB, na ktorých sa vždy všetko a včas dozvedia, čo sa deje, pripravuje a čo i len úzko súvisí s FUBABY.

Na čo sa môžu ľudia tešiť v novom ročníku, čo nám môžete prezradiť?

Veríme, že každý si príde aj v tomto ročníku opäť na svoje. Máme pripravené množstvo ukážok a vystúpení, ktoré sú rozdelené do celého týždňa tak, aby celá Banská Bystrica alebo aspoň jej širšie centrum žilo FUBABY, žilo kultúrou a umením. Od tvorivých dielní pre najmenších, tvorbu maliarov a sochárov priamo v uliciach medzi ľuďmi až po vystúpenia na šiestich scénach (ESC, Námestie SNP, Pamätník SNP, ŠVK, Záhrada Chavivy Reik, FUBABývačka), na ktorých sa budú odohrávať spevácke, tanečné, folklórne, komediálne i divadelné predstavenia.  Prvé mená sme už odhalili spolu so spustením predaja vstupeniek na FUBABY 2019. Program budeme postupne odkrývať, aby sa ľudia mali stále na čo tešiť a ako vždy sa aj majú ma čo 🙂 kompletný celotýždňový program bude predstavení do konca apríla.

Pozvite vlastnými slovami všetkých priaznivcov kultúry na festival.

FUBABY je o umení, kultúre, dizajne, ale je tiež o zábave, relaxe, spoznávaní a poznávaní. A práve preto by som chcel všetkých pozvať, aby sa prišli spolu s nami počas celého týždňa spoznať, zabaviť, oddýchnuť a pomôcť nám vytvoriť tú najlepšiu atmosféru, lebo FUBABY je tu práve pre nich, pre každého jedného z nás. A za odmenu si odnesú kopu kultúrnych a umeleckých zážitkov, z ktorých môžu čerpať energiu počas celého leta a až do nasledujúceho ročníka.

Teším sa na Vás.  (Juraj Kmeť, manažér marketingu)

Takáto bola atmosféra minulý rok, veríme, že tento rok to bude ešte zaujímavejšie a umelecky intenzívnejšie v zážitkoch pre každého návštevníka. Príďte aj vy, zapíšte si dôležitý dátum už dnes a odpočítavajte s nami do začiatku toho naj umeleckého bystrického eventu celého roka.